World

Bora mbulon Shqipërinë, bllokohen disa fshatra në veri

Më problematike situata ka qenë në qarkun e Dibrës, ku trashësia e dëborës ka arritur deri në 50 centimetra në disa zona, duke sjellë probleme në qarkullim. Rrugët e bllokuara nga dëbora janë ato që të çojnë në Kalanë e Dodës, në Selishtë, Lurë etj, duke izoluar fshatrat.
Ndërkohë, rruga nacionale nuk ka paraqitur ende asnjë problem. Qarku i Korçës po ashtu është mbuluar nga bora. Reshjet intensive kanë bërë që trashësia e borës të arrijë deri në 25 cm në fshatin turistik të Dardhës dhe në qafën e Qarrit. Akset nacionale në qarkun e Korçës janë të gjitha të kalueshme. Akset dytësore janë të kalueshme, por pjesërisht nevojitet përdorimi i zinxhirëve, konkretisht në rrugën Dardhë – Voskopojë - Vithkuq, si edhe Leskovik - Gërmenj.
Në segmentin Qafë Thanë - Kapshticë bora arrin në 8 - 10 cm. Reshjet e dendura të dëborës gjatë natës kanë mbuluar edhe disa fshatra malore të Librazhdit, Gramshit dhe Elbasanit. Trashësia e dëborës shkon nga 10 deri në 30 cm, duke krijuar vështirësi në qarkullimin e makinave. Situatë më problematike raportohet në aksin Lunik - Stëblevë në Bashkinë Librazhd, ndërsa aksi kombëtar Përrenjas- Qafë Thanë është i kalueshëm.

VIP

Mike Tyson bëhet prodhues “Marijuane”

Mike Tyson nuk resht se cudituri.Ish-kampioni i botes ne boks ka vendosur te prodhoje marijuan ne Kaliforni.Prej 1 janarit ne kete vend substanca narkotike u be e ligjshme,per qellime rekrative fale nje referendumi. Dhe Mike uk humbi kohe, vendosi ta hap nje ferme reth 16 hektare,ne Death Valley,parashikohet te ndertohet edhe nje shkolle,ku kultivuesit do te mesojne se si ta marrin maksimumin nga prodhimi. 29 shtete e SHBA e kane te lejueshme perdorimin e marijuanes per arsye mjekeesore dhe ne shtate prej tyre per perdorim rekreativ

Befason Ohëri dhe Pretori,ka m5 shumë borë se në Krushevë.

Më shumë borë ka në Lazaropole ku lartësia e shtresës së borës është 17 centimetra, ndërsa në Krushevë kanë reshur vetëm gjashtë centimetra. Më shumë borë se në Krushevë ka në Ohër dhe në Pretor ku lartësia e shtresës së borës është tetë centimetra. Borë të lehtë mëngjesin e sotëm ka në Kriva Pallankë, ndërsa në orët e kaluara edhe në Berovë. Mëngjesin e sotëm më ftohtë është në Berovë ku janë matur -3 gradë, ndërsa më ngrohtë është në Shkup dhe Demir Kapi ku temperatura e mëngjesit është dy gradë. Deri në orën tetë mëngjesin e sotëm më shumë shi ka reshur në Lazaropole, ndërsa më pak në Kriva Pallankë. Reshje të shiut do të ketë deri në orët e pasdites përgjatë Vardarit, ndërsa në malet në perëndim dhe lindje reshjet do të jenë të borës. Mëngjesin e sotëm fryn erë kryesisht veriperëndimore, përveç në Gjurishtë kur era është mesatare veriperëndimore. Nga mesdita pritet erë mesatare deri e përforcuar herë pas here veriperëndimore, e cila do të jetë më e shprehur në juglindje, ndërsa vranësira do të zvogëlohet. Temperatura do të lëvizë prej 4 deri 11 gradë

Dibra vendi i pare i prekur nga bora e Janarit.

Ne oret e para te mengjesit temperaturat ne Diber zbriten nen 0 grad duke shaktuar reshje te doberes dhe duke bere probleme ne aksin e carkullimit dhe kalimi eshte i domosdoshem me zingjir. Trashesi e bores ne qendra rajonale arin deri ne 5 cm ndersa ne fashtra arin deri ne 15 cm.

Trump me përgjigje për Kim Jong-un: butoni im bërthamor është më i madh se i juaji

Presidenti amerikan, Donald Trump, i është përgjigjur me një postim në Twiter kërcënimeve të liderit të Koresë së Veriut,  Kim Jong Un.
“Butoni im bërthamor është shumë më i madh dhe më i fuqishëm se ai i liderit koreano-verior”,- shkruan Trump pas kërcënimeve të kësaj fillimjave të liderit koreano-verior, se butoni i tij bërthamor gjendej gjithnjë në tryezën e tij.
Komentet më të fundit të Trumpit nënvizojnë atë që është e ditur. Çdo president amerikan ka akses të menjëhershëm në kodet bërthamore dhe ShBA ka arsenalin më të madh bërthamor në botë.
Koreja e Veriut pretendon se disponon tashmë armë bërthamore dhe mund të sulmojë me to ShBA-të, por analistët thonë se nuk është e qartë nëse vendi ka teknologjinë për t’i përdorur ato në zemërim e sipër.
Trump dhe Kim Jong Un kanë një histori të gjatë epitetesh për njëri-tjetrin. Më herët, këtë vit, koreano-veriori e quajti presidentin amerikan “matuf”, ndërsa Trump përdori epitetin “njeriu i vogël raketë” për Kim Jong-un.
Përtej kërcënimit për ShBA-të, në fjalimin e tij të Vitit të Ri, Kim Jong-un habiti shumëkënd kur tha se ishte i hapur për dialog me Korenë e Jugut dhe se do të dërgonte një delegacion në Olimpiadën Dimërore që mbahet në Korenë e Jugut muajin e ardhshëm.
Sot, Seuli tha se Koreja e Veriut do të rikthejë edhe linjën pa pagesë ndër-koreane, duke hapur kështu një kanal për një dialog që mund të çonte edhe në një takim të mundshëm.

Kontesti për emrin e Maqedonisë, Musliu: Gjërat kanë lëvizur nga pika zero

Deklaratat e zyrtarëve të lartë, si në Maqedoni po ashtu edhe në Greqi, lidhur me vullnetin e tyre për të zgjidhur problemin me emrin, vetvetiu ngjallin një optimizëm se gjasat janë reale që në vitin 2018 të arrihet një kompromis midis dy vendeve, vlerësoi analisti politik, Albert Musliu. Sipas tij, gjërat nga pika zero kanë lëvizur dhe kjo dëshmohet nga agjenda e paralajmëruar e negociatorëve.
“Gjërat prej pikës zero kanë lëvizur, ne kemi një agjendë të ngjeshur edhe të Nimicit edhe të negociatorëve. Kemi tre takime të paralajmëruara qysh më parë, tre muajt e parë të vitit 2018. Ashtu që mendoj se gjërat kanë filluar të lëvizin. Uroj që në proces të mos ketë ndonjë bllokadë të panevojshme. Mendoj se edhe prej deklaratave të politikanëve të cilët janë të involvuar në Greqi, bile edhe të përfaqësuesve të opozitës, që ky proces realisht ka shans të përmbyllet në gjysmën e parë të vitit 2018”,- deklaroi analisti politik, Albert Musliu.
Musliu pret që procesi të përmbyllet domosdoshmërisht me referendum, ashtu edhe siç kanë paralajmëruar të gjithë faktorët politikë. Por, thotë se një kompromis eventual do të ishte me ndikim pozitiv në gjithë procesin e referendumit.
“Të gjithë faktorët politikë e kanë paralajmëruar edhe nevojën dhe domosdoshmërinë e mbajtjes së referendumit. Unë mendoj se referendumi do të mbahet dhe realisht nëse arrihet ndonjë kompromis ai kompromis do t’i japë shans edhe referendumit që të jetë pozitiv se edhe qytetarët e Maqedonisë tani janë të vetëdijshëm se ky proces duhet të përmbyllet dhe uroj që ai të përmbyllet për të gjithë”,- theksoi analisti politik, Albert Musliu.
Ndryshe, Metju Nimic, ndërmjetësi i OKB-së për çështjen e emrit takimin e radhës mes palës greke dhe asaj maqedonase e ka caktuar më 16 dhe 17 janar të këtij viti.

Aksident tragjik në Itali, humbin jetën 6 persona

Një familje me 5 persona, përfshirë edhe dy fëmijë, dhe shoferi i një kamioni kanë humbur jetën në një autostradë në Italinë Veriore, në një aksident dramatik ku u përfshi një kamion, një makinë dhe një autocisternë e mbushur me benzinë.Policia Italian ka nisur hetime me te hollesishme per rastin e fundit. Shoferi duke kercyer nga kamion me transport te benzines shpetoi mrekullisht nga rasti i te Martes.

Personazhi i vitit 2017: LEDRI VULA

Ledri Vula zgjidhet si Personazhi i vitit 2017 nga Prive e Klan Kososves. Per repistin ka qene nje vit shum i suksseshem duke pasur hitet ne veren qe lam pas si dhe kengen solo dhe bashkupunime me artist te ndryshem. Ai se fundmi here lansoi muziken e tij te fundit Janari e cila u publiku menjeheer pas ndrimit te motmoteve. "Kenga po hec mir tha"-tha Ledri,gjithashtu ai permendendi edhe suksesin e muzikes Shtrej qe e lansuan disa dite me par se bashku me Gjiko dhe Lumi B.

Trump për Kim Jong-un: Butoni im bërthamor, më i madh.

Presidenti amerikan Donald Trump thotë se butoni i tij bërthamor është shumë më i madh dhe më i fuqishëm se ai i liderit koreano-verior Kim Jong Un. Edhe pse mardheniet e tyre ishin ne rregullime siper perseri nje deklarate e presiddentit te USA Donald Trump acaroi mardheniet mes USA dhe Kores Veriore. Kim Yong me nje porosi tek Trump se butonin berthamor e ka mbi tavolinen e tij gjithmone dhe se ben mir te kesh kujdes-tha Kim Yong. Trump deklaroi se fuqia berthamore e USA nuk mund te krahasohet me fuqin komuniste.

Kombëtarja e nis me miqësoren ndaj Norvegjisë.

Kombëtarja shqiptare e futbollit do të luajë ndaj Norvegjisë në datën e lirë të FIFA-s për muajin Mars. Kuqezinjtë e trajnerit Kristian Panucci zyrtarizuan më në fund rivalin për të cilin negocionin prej javësh, duke zgjedhur përfaqësuesen nordike për të testuar elementë të rinj.